Illúziók Nélkül

2025.már.30.
Írta: Alex Buday Szólj hozzá!

📘 Szerzői ajánló: Nemzeti gyász – írta: Alex Buday

🕯️ Egy gyásznap. ♟️ Egy sakkparti. 🍺 Egy repedés a rendszerben.

  1984 február 9-én, a hivatalos gyásznapon, amikor a Szovjetunió a világ előtt Andropov halála felett siránkozott, valami egészen más történt velem. Ez a novella, Nemzeti gyász, személyes emlékemen alapul: egy este Zólyomban, két diák, egy kocsma, ahol nem kellett volna nyitva lennie — és egy sor…

Tovább

Alaszkától Grönlandig – Szerelem, Bánat, Ingatlanügyek

  1867-ben az Egyesült Államok úgy döntött, hogy vesz valamit, ami hideg, távoli és jobbára lakatlan – nem, nem egy IKEA-s gardróbot, hanem Alaszkát. Az oroszok, akik akkoriban épp elég gondban voltak a saját birodalmukban is (spoiler: pár évtizeddel később cári vér folyt a paloták…

Tovább

Ki véd meg minket? És kitől?

A NATO-évfordulón nem ünneplünk – inkább számot vetünk azzal, hogyan lettünk a szövetség gyenge pontja.

Ma húsz éve csatlakozott hét közép- és kelet-európai ország a NATO-hoz. Magyarország már 1999-ben taggá vált – akkor még hittük, hogy a szabadság, a nyugat, és a kollektív biztonság oldalán a helyünk. 2025-ben azonban ez az elköteleződés megingott – nemcsak nálunk, máshol is. Donald Trump ismét az…

Tovább

Caligula, Orbán és a Zebra – A hatalom hóbortjai

A történelem mindig is bővelkedett különc vezetőkben, akik nem csupán a birodalmaikat, hanem a józan észt is hajlamosak voltak kiterjeszteni – leginkább saját kedvük szerint. Caligula, a „kis katonacsizma” néven elhíresült római császár, talán az egyik legismertebb példája annak, amikor az uralkodó…

Tovább

Moszkvai ingajárat – A magyar külpolitika menetrendje

Szijjártó Péter ismét útra kelt – már megint Moszkva. Olyan rutinnal mozog a Kreml irányába, mint mások a sarki bolt felé. Talán már törzskártyája is van a moszkvai reptéren. Ha valaki még kételkedett volna benne, hogy a magyar külpolitika vezércsillaga a keletre néző szervilizmus, nos, Péterünk…

Tovább

Emberek kontra algoritmusok: kit engednél a pénzed közelébe?

Ma ünnepli születésnapját Larry Page, a Google társalapítója – az a figura, akinek a neve mára összeforrt az innovációval, a technológiai forradalommal, és mindenekelőtt a mesterséges intelligenciával. Ő nemcsak újraértelmezte, hogyan keresünk az interneten, hanem elindított egy lavinát, amely…

Tovább

📘 „Az igazi kérdés az: melyik oldalon fogsz állni, amikor átléped a határt?”

Egy mondat A határ című novellámból, amely ma, a Népszövetség megalakulásának évfordulóján különös súlyt kap. Mert a határ nemcsak földrajzi – hanem morális, történelmi és személyes is. ? Woodrow Wilson 1919-ben egy olyan világot álmodott meg, ahol a béke közös felelősség. ?Ma, amikor újra…

Tovább

Elton John Magyarországon?

Elton John születésnapja, a flamboyans brit énekes, aki évtizedeken át nemcsak a zenei élet ikonja volt, hanem a meleg közösség egyik leglátványosabb képviselője is. Karrierje során nyíltan vállalta identitását, és bár számtalan támadás érte, végül a nyugati társadalom elfogadását élvezte. Ez a…

Tovább

Béke vagy geopolitikai alku? – Gondolatok a rijádi tárgyalások kapcsán

A mai napon, 2025. március 24-én ismét Rijádra szegeződik a világpolitika figyelme. A harmadik fordulójához érkezett az amerikai–orosz tárgyalássorozat, amely – legalábbis a hivatalos narratíva szerint – a békét hivatott előmozdítani Ukrajnában. Az amerikai fél optimistán nyilatkozott: közelebb…

Tovább
süti beállítások módosítása