A csehek tudnak valamit – És ezt az ablakból nézhetjük
Defenesztráció akkor és most – avagy miért nem árt néha kiszellőztetni a politikát
Bamcsokolade.hu
1618. május 23. – 2025. május 23.Van valami ellenállhatatlan báj abban, amikor egy nép nemcsak panaszleveleket ír, hanem ablakot nyit – szó szerint. A csehek ebben mindig is úttörők voltak. Már 1419-ben is sejtették, hogy a hatalmat néha nem leváltani kell, hanem a gravitációra bízni. Az első prágai defenesztráció alkalmával pár tanácsnokot röppályára állítottak, mondhatni: közvetlen demokráciát gyakoroltak – gravitációs alapon.
Mintha csak ízelítőt akartak volna adni abból, hogy náluk a szó szerinti politikai karrierezés nem felfelé, hanem lefelé ível.
Majd jött 1618. Május 23-án, éppen ma 407 éve, mikor más nemzetek a virágokat szagolgatták, a cseh rendek úgy döntöttek, ideje friss levegőt engedni a prágai várba – méghozzá két katolikus kormányzó és egy titkár formájában. A protestáns urak nem sokat teketóriáztak: vitáik során végül a legklasszikusabb cseh érvelési technikához nyúltak – az ablakhoz.
Most ne képzeljünk el vértől tocsogó jelenetet. A feljegyzések szerint a delikvensek egy trágyadombra estek, és túlélték. (Ami, ha jobban belegondolunk, kifejezetten szimbolikus: a hatalom mindig puhán landol.)
Persze az egész ügy apróságnak tűnt – egy kis ablakszellőztetés –, ám a történelem másként látta. A három test repülése a harmincéves háború startpisztolyának hangját is jelentette. Innentől kezdve nemcsak Prágában, de egész Közép-Európában nyíltak ki az ablakok – ezúttal tűz és kard formájában.
Manboxeo.hu
És most, 2025. májusában, négy évszázaddal később, a magyar-szlovák-cseh kocsmák félhomályában egy-egy korsó Pilsner mellett el-elhangzik: „Ezek a csehek tudnak valamit.”
És tényleg. Ma már nem hajigálnak ki senkit – legfeljebb a választáson. A prágai vár ablakai nyitva maradtak – de már csak a panoráma miatt.
Náluk a hatalom nem zuhan, csak csúszik lefelé a népszerűségi listán. Diszkréten, demokratikusan, komposzt nélkül.
elektro-nyakorvek.hu
Miközben egyes országokban az számít legfőbb politikai erénynek, ki tud a leghosszabb ideig a parlamenti húsosfazék mellé kuporodni – mintha ez lenne a népképviselet csúcsa –, addig a csehek rég megtanulták: az ablak nemcsak arra való, hogy kiláss rajta, hanem arra is, hogy időben kiszellőztess. Politikai értelemben is.
Ami biztos: a csehek tudják, hogy a hatalom súlyos dolog – néha szó szerint. És ha túlságosan nehéz, hát néha rá kell bízni… a gravitációra.