Illúziók Nélkül

2025.ápr.17.
Írta: Alex Buday Szólj hozzá!

Levették. Véletlen volt. Tényleg.

Sanctions & Smiles

Egy szívecske Washingtonból – köszönetképpen?

chatgpt_image_apr_17_2025_09_11_08_am.png

Valami nagyon különös történt. Olyan, amitől az ember felvonja a szemöldökét, belekortyol a reggeli kávéjába, és csak ennyit mond: „Na ne hülyéskedj.”

Rogán Antal – akit a magyar politikai folklór már régen nem csak miniszterként, hanem afféle marketingmágusként tart számon – hirtelen lekerült az amerikai szankciós listáról. Igen, arról a listáról. Ahol nem szokás csak úgy „véletlenül” szerepelni, mint a szódás a szeren.

Na de mégis, ki ez a Rogán?

Ne tegyünk úgy, mintha nem tudnánk. Magyarországon Rogán Antal neve hallatán az emberek többsége nem egy szónokra vagy egy miniszterre gondol először, hanem arra a fickóra, aki:

– valahogy mindig ott van, ahol a pénz mozog,
– akinek a helikopterezése úgy beégett a köztudatba, mint a túlsütött lángos a Balaton partján,
– aki szerint egy „lepapírozott” ügy már nem is ügy,
– és akinek a nevéhez fűződik minden kormányzati üzenet, amitől a postaládák szorongani kezdenek.

Ő az, aki a kormányzati kommunikációt nemcsak vezeti, hanem egy saját univerzumként működteti – plakátkampányokkal, nemzeti konzultációkkal és kreatív ellenségképekkel fűszerezve. Brüsszelt megállítja, Sorost elűzi, a migránsokat távoltartja – legalábbis kommunikációban.

Szóval amikor az amerikaiak azt mondták, hogy Rogán egy korrupciós rendszer „tervezője, megvalósítója és haszonélvezője”, akkor sok magyar csak bólintott: „Ja, hát ezt eddig is sejtettük.” A különbség csak annyi volt, hogy most ezt Washingtonból is megerősítették – legalábbis egy ideig.

Felkerül a lista

  1. január 7-én az Egyesült Államok – akkor még Biden elnök vezetésével – bejelentette, hogy Rogán Antal neve felkerült a globális Magnitsky-törvény alapján összeállított szankciós listára. Ez nem valami gasztronómiai toplista vagy celebverseny. Ez az a nemzetközi névsor, ahová a világ legsúlyosabb korrupciós, illetve emberi jogi visszaélései miatt kerülnek fel emberek.

És hogy miért került fel?

Mert – és most kapaszkodjunk meg – a hivatalos amerikai indoklás szerint Rogán „egy kiterjedt korrupciós rendszer elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője” volt, miközben miniszteri pozícióját saját előnyére használta. A gyanú szerint a kabinetiroda nemcsak a kormány agya volt, hanem annak bankszámlája is – legalábbis a szürkezónás része.

A magyar kormány természetesen tagadott mindent, és úgy tekintette a szankciókat, mint egy gyenge politikai bosszú kísérletét. Mintha csak egy rosszindulatú szomszéd kárálna a kerítés túloldaláról.

És aztán… hopp, eltűnt

Aztán jött 2025. április 15. A Trump-adminisztráció visszatért a hatalomba, és a washingtoni széljárás hirtelen irányt váltott. Rogán Antal lekerült a listáról. Hivatalosan azzal az indokkal, hogy:

„A szankció fenntartása ellentétes lenne az Egyesült Államok külpolitikai érdekeivel.”

Magyarra fordítva: „Most már nem zavar minket.” Nem bocsánatkérés, nem új vizsgálat, csak egy adminisztratív mozdulat – mintha egy csirkét törölnénk ki a bevásárlólistáról, mert végül inkább halat veszünk.

Szijjártó Péter – a kormány szóvivői posztot is betöltő külügyminiszter – természetesen üdvözölte a döntést, és kijelentette, hogy „más szelek fújnak Washingtonban”. Valóban. Most épp szélcsend van, vagy legalábbis nem fúj annyira Rogán felé.

Valami nincs rendben

És itt jön a kérdés, amit nem lehet csak úgy a szőnyeg alá söpörni, bármilyen szép is az a szőnyeg:

Hogy történhet meg, hogy valaki felkerül a világ egyik legkomolyabb szankciós listájára – majd három hónap múlva lekerül onnan, mindenféle komoly indoklás nélkül?

Mert ha tényleg annyira megalapozatlan volt, miért került fel egyáltalán? És ha nem volt megalapozatlan, akkor most miért nem számít? És vajon hány ilyen név van még? Egyáltalán: ezek után mit ér egy ilyen lista?

Ez nem egyszerű diplomáciai baklövés. Ez inkább emlékeztet egy rosszul sikerült kabaréra, ahol a színészek elfelejtik a szöveget, de azért eljátsszák, hogy minden rendben. A közönség meg udvariasan nevet. Vagy inkább kínosan.


Zárszó helyett

Rogán Antal nincs többé a szankciós listán. Ez most tény. Mint ahogy az is tény, hogy a politika egyre kevésbé hasonlít jogállami sakkjátszmára, és egyre inkább olyan, mint egy zsúfolt kártyaparti egy zűrös presszóban, ahol mindenki csal, de néha valakit mégis lebuktatnak. Aztán elengedik. Mert „most épp nem érdekes.”

És nem csak nálunk van ez így. Ott sem feltétlenül jobbak a szabályok – csak máshogy vannak elmaszatolva. Egy másik kultúra, egy másik érdek, egy másik szándék – de ugyanaz a zavaros tükörkép.

Ez a történet nem jó döntés volt. Csak egy újabb emlékeztető arra, hogy a szankciók mögött is emberek vannak – politikusok, érdekcsoportok, üzletek. És ha ez így megy tovább, akkor ki tudja, milyen meglepetések várnak még ránk? Melyik név kerül fel legközelebb – vagy tűnik el – a semmiből?

A kérdés már nem az, hogy hol van a rend.
Hanem az, hogy melyik rendetlenséget hisszük el hitelesebbnek.

Az American Dream sírjánál – pénzügyi játszma globális tétre

A világgazdaság nem showműsor – mégis akad, aki így közelít hozzá.

dall_e_2025-04-16_18_07_19_a_dark_symbolic_digital_painting_in_a_1_91_1_aspect_ratio_the_scene_features_a_metaphorical_landscape_in_the_foreground_a_cracked_gravestone_with.webp

Donald Trump ismét bebizonyította, hogy a világ legnagyobb gazdaságát is lehet úgy vezetni, mint egy Las Vegas-i kártyaparti hajnali háromkor – amikor már senki sem józan. És most is ez történik. Az amerikai elnök újabb vámháborús gesztussal próbál erőt demonstrálni, ezúttal 245%-os vámot vetve ki a kínai elektromos járművekre.

Ez nem stratégia. Ez egy blöff – csak épp a tét most nem zseton, hanem a globális gazdasági stabilitás.

A kínai válasz már megérkezett: 125%-os ellenvámok, ritkaföldfém-export leállítása, és – ami talán még hangosabb – egy fenyegető csend a pénzpiacokon. Mert Kína nem csak kereskedő. Kína hitelező. Az Egyesült Államok egyik legnagyobbja. És a kínai kézben lévő dollárkötvények – azok a csendes, szürke papírok – ha egyszer megindulnak, megrengetik a piacokat.

És múlt héten már megrezdültek.

Az amerikai állampapírpiacon kilengtek a hozamok. A bizalom remegni kezdett. Mert a befektetők tudják: ha egyszer Kína tényleg mozdul, nem lesz menekvés. Nem segít majd sem a FED, sem a szenátusi mentőcsomag, de még a Trump-féle kriptodeviza sem menti meg az USA-t 😏. A világ pénzügyi szívverése nem bír ki egy ilyen lökést.

Csend a Harvardból

És közben hol van a pénzügyminiszter?

Scott Bessent – sikeres hedge fundból ejtőernyőzött Washingtonba, de mostanra inkább tűnik PR-szakértőnek, mint gazdasági vezetőnek. Ő nem kérdez. Nem figyelmeztet. Inkább ismétel. Visszhangozza az elnök narratíváját. És nincs egyedül. Mögé sorakoznak más gazdasági agytrösztök is, akik korábban szilárd szakmai alapokra építettek – most pedig csendben bólogatnak, mintha a valóság csak véleménykérdés lenne. Abszurd. Mintha valaki baráti alapon kapta volna meg a Harvard, Stanford vagy Yale diplomáját – és most nem használja, csak bekeretezi.

Ez már nem közgazdaságtan – ez lojalitás.

Unortodox? Inkább kiszámíthatatlan

Az „unortodox gazdaságpolitika” kifejezés ismerős lehet innen, Közép-Európából. Egykor különlegességet jelentett. Ma inkább kiszámíthatatlan és következményekkel teli döntések gyűjtőneve. És most Amerika is ebbe az irányba tart.

A tőzsdék nem véletlenül remegnek. Nem csak a hozamok ugranak, hanem a logika is repedezik. Mert amit most látunk, az nem stratégia, hanem érzelmi kormányzás. Sértettség, kampányláz, bosszú. A vezetői felelősség helyett most gesztusok vannak. És egy ország sorsát nem kormányozni, hanem demonstrálni próbálják.

Egyik kedvenc pillanatom a Ryanair vezérigazgatójának húzása volt, amikor elküldte „Közgazdaságtan tökfejeknek” című könyvet a magyar miniszternek. Talán Trump is kaphatna egy példányt. Nem sértésnek szánnám – hanem végre egy első lépésnek a valóság megértéséhez.

A lapokat nem lehet újrakeverni

Mert ez már nem játék.

A piac nem kaszinó. A gazdaság nem pókerasztal. És a világ nem bír ki még egy lökéshullámot, amit egyetlen ember gőgje indít el. A lapokat nem lehet újrakeverni – ez már nem próba, ez a valóság.

A Kindle for everyone

A farkas, aki nem akarta, hogy más farkasok éhezzenek

Egy tanmese a modern idők erkölcseiről

„Nem bűn, ha valaki előre látja a tőzsdét – különösen, ha előtte ő rajzolta meg a grafikonját.”
– egy mai Ezop

chatgpt_image_apr_12_2025_12_42_40_am.png

A klasszikus erkölcsi tanmesék mindig tanítottak valamit: jóról és rosszról, bűnről és bűnhődésről. De mit tanítanak nekünk a mai idők farkasai? Amikor az egyik hírhedt farkas védelmére kel a másiknak, nem marad más hátra, mint hogy tollat ragadjunk, és újraírjuk Ezop, La Fontaine vagy Krylov tanulságait – XXI. századi stílusban.

Mert mit is mondhatnánk akkor, amikor a Wall Street farkasa megvédi azt, akinek az orrán épp vaj csorog?

Íme, egy tanmese – felnőtteknek.

A két farkas és a nyáj – tanmese a túlélés művészetéről

Egyszer volt, hol nem volt, az Ügyeskedés Erdejében élt két farkas. Az egyik híres volt a szép szavakról, a másik meg a szép pénzekről.

Ravasz, a beszédes farkas, évek óta azt mondogatta, hogy ő csak segíteni akar a nyájnak eligazodni az erdő útvesztőiben. Rafkós, a másik farkas, állítólag mindig ott bukkant fel, ahol éppen elgurult egy bárány, vagy kettő – vagy egy egész akol.

Amikor a pásztorok egyszer csak észrevették, hogy egyre több a farkaslábnyom a kerítés körül, gyanakodni kezdtek. Már majdnem elindultak megnézni, ki csengetett meg este a tőzsdén, amikor Ravasz kilépett az árnyékból, és így szólt:

– Nem bűn, ha valaki jó előre megmondja, mikor kell vadászni! Ez nem bennfentes információ, ez... ösztön!

A pásztorok vakarták a fejüket, majd elhitték, amit hallottak. Mert hát Ravasz mindig olyan meggyőző volt – főleg, ha épp nem a fogaival beszélt.

Így hát Rafkós továbbra is jóllakott, Ravasz pedig megtartotta a barátját. A bárányok? Nos... ők hallgatnak.

Tanulság: Ha a farkasok egymást védik, a nyájnak csak a csontok maradnak.

A fenti mese persze csupán kitaláció. Semmi köze sincs a valósághoz. Kivéve, hogy éppen Jordan Belfort, a „Wall Street farkasa” kel a napokban Donald Trump védelmére, aki ellen a bennfentes kereskedelem vádja merült fel. De ez természetesen puszta véletlen. A farkasok világában ilyen elő szokott fordulni.

Egy biztos: amíg a farkasok megvédik egymást, addig a bárányoknak jobb, ha éberen alszanak.

És ha mégsem alszanak, hát majd jön egy újabb mese, ami elaltatja őket.

 

 

 

 

 

 

 

Tőzsdei vérzuhany: Egy korszak végnapjai

dall_e_2025-04-11_00_08_27_a_realistic_digital_illustration_of_a_large_stock_market_screen_in_the_foreground_the_screen_displays_the_word_wall_street_at_the_top_and_below_it.webp

A monitorom ma ismét vörösben úszik. Nem esztétika ez, nem design – hanem fájdalom. A tőzsdék szenvednek. A számok zuhanása nem csupán adat, hanem üzenet: valami nagyon elromlott. Donald Trump újabb vámháborús bejelentése után előbb 125%-ra ugrottak az amerikai vámok a kínai elektromos járművekre, majd Kína válaszul 84%-os ellenlépéssel sújtott vissza. A gazdaság nyelvén ez nem más, mint üvöltés.

Nem először látjuk ezt a játékot. De most minden élesebb. A világ két legnagyobb gazdasága lassan már nem is üzletel – hanem visszavág. És miközben a tankönyvek a szabadkereskedelem előnyeiről írnak, mi valami egészen mást látunk: falakat, büntetéseket, gyanút és politikai teátrumot. A vámok már nem védelmi eszközök – hanem hatalmi gesztusok.

Wall Street elcsúszik a saját árnyékán, az európai piacok tétován remegnek, Ázsia pedig megroppan. Nem csak a pénz esik: a bizalom, a kiszámíthatóság és a remény is. A tőzsdei algoritmusok hiába próbálnak számolni – az emberi indulatokat nem tudják kódolni. És most nem logika van a kormányrúdnál, hanem sértettség, revans és kampányláz.

Trump játszik. A vámokat bevezeti, visszavonja, majd újra bevezeti. A piac hol eksztatikus, hol retteg. És én közben azon tűnődöm: vajon mennyi ebből a valódi gazdaságpolitika, és mennyi egy grandiózus pénzügyi színjáték? A demokraták spekulációval vádolják az elnököt – és bár nincs bizonyíték, a kérdés ott lüktet: nem épp a zűrzavar szolgál bizonyos körök érdekeit?

Trump legutóbbi sajtótájékoztatóján cinikusan így fogalmazott: „Most minden országvezető a seggemet nyalja.” Nem diplomácia – ez nyers uralkodói gőg. Egy világ vezetője, aki már nem vezet, csak provokál. A pénzügyminisztere is ezt a stílust veszi át, miközben a tanácsadók – Harvardon, Yale-en edzett elmék – némán bólintanak, mintha a realitás megalkuvás lenne.

És én? Egyre dühösebb vagyok. Nem a számok miatt. Hanem azért, mert látom, hogy amit globalizációnak hívtunk – remények, nyitottság, egymásrautaltság – most filléres politikai pontokért porba hull. A vámokkal nem csak árakat emelnek, hanem falakat is. Nem csak Kína ellen, hanem mindenki ellen, aki együttműködésben hitt.

Mi történik, ha Kína valóban megindítja a dollárkötvényei eladását? Mi lesz, ha Amerika újra deficitekbe fullad, és a FED kénytelen lesz interveniálni? Vajon meddig tűri a világ, hogy a gazdaság ne törvények, hanem érzések szerint működjön?

A tőzsde tükör. És amit ma mutat, az nem szép. A globalizáció nem halt meg – de újraélesztésre szorul. Nem lehet visszahozni a múltat, bármennyire is akarják azok, akik abban nőttek fel. Mert a világ – a valóság – ma már más. És nem áll meg csak azért, mert valaki dühös lett.

És mégis, a legijesztőbb az, hogy mindezt már láttuk. A történelem nem ismétli önmagát – csak rímel. És most újra ott tartunk, hogy egy erős ember gesztusai megrengetik a világot. Mintha a világ pénzügyi szíve nem is gazdasági logika szerint dobogna, hanem személyes bosszúvágyak és a gőg ritmusára.

Valami véget ért – és valami, ami el sem kezdődött, máris összeomlik.

📘 Ajánló: Csernobil – egy korszak utolsó szobája

chatgpt_image_apr_8_2025_05_30_41_pm.png

„Egy hét telt el, és senki sem beszél róla.”

Ez a mondat nemcsak a Csernobilról szóló hallgatásról szól – hanem mindenről, amit eltemetünk magunkban. Egy világban, ahol az igazság nem közös, csak személyes – ha egyáltalán.

Ez a novella a hidegháború utolsó éveinek fojtott légkörét idézi meg: Moszkva, 1986 tavasza. Három fiatal egy szobában – és egy világban, ahol a valóság törékenyebb, mint bármikor.
Egy eltűnt magnó és néhány dollár – apróság talán, de néha ezek repesztik meg legmélyebben az emberi kapcsolatokat. Mert amikor meginog a bizalom, már semmi sem ugyanaz.

🕊️ A történet személyes, mégis kollektív. Mert vannak dolgok, amik nem múlnak el – csak csendesebbek lesznek.

👉 A teljes novella elérhető a Kobo-n:
https://www.kobo.com/us/en/ebook/csernobil

design_7.jpeg

Kézfogás és vámcímke – A magyar–amerikai „gazdasági románc” új fejezete

Kétoldalú barátság, magyar módra 🇭🇺🇺🇸 !

dall_e_2025-04-08_13_09_43_a_realistic_and_slightly_satirical_digital_painting_of_an_international_trade_meeting_between_two_anonymous_diplomats_one_side_of_the_table_is_decora.webp

 

 

Ha van valami, amit a magyar diplomácia kivételesen jól tud, az az, hogy egy mondaton belül is képes meggyőzően képviselni két egymással homlokegyenest ellenkező álláspontot. Szijjártó Péter legutóbbi bejelentése szerint hazánk egy „kétoldalú gazdasági keretrendszerről tárgyal az Egyesült Államokkal” – ami első hallásra úgy hangzik, mint egy ígéretes kapcsolat kezdete. Csakhogy miközben a tárgyalóasztal egyik oldalán pezsgőt bontanak, a másikon éppen újabb vámokat vezetnek be Magyarországgal szemben, korrupciós aggodalmakra hivatkozva.

A helyzet kicsit olyan, mintha valaki első randin rózsát adna, majd diszkréten ráhúzna egy parkolási bírságot a partnered kocsijára. „Semmi személyes, csak üzlet” – mondaná az amerikai adminisztráció, miközben a „stratégiai barátság” képeslapja még frissen gőzölög.

Az USA nem finomkodik: közvetlenül megnevezik a magyar közbeszerzési rendszer problémáit, sőt, a szankciók bevezetését az EU-val szemben is részben Magyarország miatt indokolják. Ezzel szemben mi… nos, mi továbbra sem támogatjuk az EU ellenlépéseit az amerikai vámokra válaszul, mondván: az csak az európai fogyasztóknak lenne rossz. Micsoda lovagiasság!

Persze kérdés, meddig tartható fent az a külpolitikai taktika, amelyben egyszerre próbálunk jóban lenni Washingtonnal, Pekinggel, Moszkvával, és időnként Ankarával is – mindezt az EU tagság árnyékában. A „mindenkivel jóban, de senkivel sem őszintén” stratégiája talán rövid távon még működik, de a vámcédula végül úgyis megérkezik. Ahogy most is.

Ha ez valóban egy „kétoldalú gazdasági keretmegállapodás” kezdete, akkor talán nem ártana újradefiniálni, mit is értünk alatta. Mert jelenleg úgy tűnik: mi adjuk a keretet, és mások szabják ki rá a tartalmat – és az áfát.

Az önmutogatás politikája: Amikor a semmi is műsoridőt kap

Aki sokat beszél, annak nincs mondanivalója – de legalább drágán csinálja

chatgpt_image_apr_7_2025_05_46_49_pm.png

Cory Booker amerikai szenátor nemrég huszonöt órás szenátusi monológjával döntött rekordot. Huszonöt óra! Egy teljes nap plusz egy kis ráadás, épp hogy a reggeli hírműsorokat is lekörözze. A célja nemes volt: tiltakozás Donald Trump politikája ellen. A világ pedig udvariasan tapsolt – hisz ha már nem lehet értelmes törvényeket hozni, legalább a cirkusz működjön. A tartalom viszont olyan volt, mint egy hipermarket akciós terméke: csillogó csomagolás, üres belső.

Az ilyen fellépések, mint Bookeré, lehetnek látványosak – de vajon mennyire hasznosak? A politikai kommunikáció sokszor válik színházzá: szónoklatok, kamerába nézett könnyes szemek, nagyívű szavak és semmitmondó frázisok. Az önfényezés, a pózolás és az üres szereplések mögött gyakran nincs más, csak a pozíció megtartásának vágya – és az a biztos fizetés, amit a választók adóiból kapnak.

Ez az egyszerű igazság akár szlogen is lehetne a magyar közéletben, ahol a politikusok rendszerint összetévesztik a beszédet a tartalommal. Rétvári Bence például 2006 óta közel 200 órányi parlamenti felszólalással tartja a csúcsot. Hangját már álmunkból felkeltve is felismernénk – az üzenetére viszont aligha emlékszik bárki. Talán már ő maga sem.

De a politika ma már nem a parlamenti padok között zajlik. A mondatok a mikrofonok előtt, a molinók mögött, a vidéki fórumokon születnek – vagy inkább csak elhangzanak. Nemrég például Páty adott otthont egy Fidesz-fórumnak, ahol Lázár János és Menczer Tamás tökéletes példáját adták annak, hogyan lehet hosszan, hangosan, de tartalom nélkül beszélni. Elmebeteg-ezés, NER-kullancsozás, luxusozás – minden volt, ami egy minőségi politikai showműsorhoz kell. Csak konkrétum nem. Mert azzal még a végén kockáztatnának is valamit.

A kihívók oldalán sem sokkal másabb a kép. Magyar Péter és a Tisza Párt országjárása is inkább hasonlít egy lendületes turnéra, mint egy érdemi társadalmi egyeztetésre. Frissen nyomott plakátok, színpad, mikrofon, elszánt tekintetek. A mondatok ismerősek: változás, felelősség, új korszak. A tartalom? Talán majd később. Egy következő állomáson.

És mi, állampolgárok? Csendben figyelünk, posztolunk, tapsolunk. És négy év múlva újra beikszeljük ugyanazokat az arcokat. Mert hangosak. Mert látványosak. És mert – valljuk be – a politikai performansz legalább nem unalmas. Drága, de nem unalmas.

A felelősség azonban nem csak az övék. Mi vagyunk azok, akik újra és újra visszaküldjük őket a döntéshozatal színpadára. Nem tanulunk, nem kérdezünk, nem számoltatunk el. Megelégszünk a hangzatos kampányszlogenekkel, a díszlet mögé nézés helyett.

Ez a cirkusz – mert sokszor nem más, mint cirkusz – végső soron rajtunk csattan. Míg ők pózolnak, mi várunk a jobb egészségügyre, az élhetőbb városokra, a tisztességes oktatásra. És amíg a politikai szereplés öncélú marad, addig a valódi változás csupán illúzió marad.

A kérdés tehát az: mikor elég a látványból? Mikor kérjük számon a tartalmat? Mikor mondjuk ki végre: a politika nem színház – hanem felelősség?

Berlin-Mumbai

chatgpt_image_apr_6_2025_08_06_55_pm.png

Amikor ezeket a sorokat írtam, nem tudtam még, hogy mennyi minden fog beléjük sűrűsödni. Hogy hány történet, hány arcvonás, hány pillantás, hány megérkezés és elindulás fér bele abba a csendbe.

A Berlin–Mumbai nem útinapló a szó hagyományos értelmében. Inkább egy belső térkép. Egy személyes kísérlet arra, hogy megértsem, mi történik velünk, amikor úton vagyunk — nemcsak térben, hanem időben, érzésekben, kapcsolatokban.

Ebben a könyvben nincs nagy megfejtés. Nincsenek tanulságok, csak rezdülések, apró észrevételek, megfigyelések. És mégis: talán épp ezekben rejlik valami univerzális. Mert mindannyian visszük magunkkal a saját történeteinket, és néha egy másik hang, egy másik nézőpont tükrében értjük meg őket igazán.

Ha kíváncsi vagy arra, hogyan kapcsolódhat össze egy berlini villamos nyikorgása egy mumbai sikátor illataival — tarts velem.

📚 A könyv elérhető:

https://www.kobo.com/ww/en/ebook/berlin-mumbai-1?sId=fbdfe371-ea58-465a-afde-baafcc958f63berlin-mumbai.jpg

Címkék: #AlexBuday

A józan ész halála – élő adásban

Jegyzetek egy onimádó ciklon második elnökségének harmadik hónapjáról

chatgpt_image_apr_5_2025_01_07_28_am.png

Három hónap telt el. Nem három év, csak három hónap. Ennyi ideje ül ismét a Fehér Ház ovális irodájában egy figura, aki valószínűleg azt hiszi, a kereskedelmi mérleg egy Ikea-bútor, amit rosszul szereltek össze. És mégis: sikerült ez idő alatt olyan károkat okoznia, amire normál esetben egy vulkánkitörés, két hurrikán és egy közepes méretű üstökös lenne képes.

Mondhatnánk, hogy szokjuk meg. Hogy ez már nem újdonság. Csakhogy ez az ember másodszor ül ott – és már azon spekulál, hogyan legyen harmadszor is. Pedig az Egyesült Államok alkotmánya ezt – egyelőre – nem teszi lehetővé.

És itt álljunk meg egy pillanatra.

Ezek a kérdések valaha még költőinek tűntek:
Mi történik, ha egy ember, aki nem hisz a szabályokban, hirtelen elkezd újakat írni – saját magára szabva?
Mi történik, ha a hatalom gyakorlása már nem cél, hanem önmagáért való önünneplés?
És vajon hol húzódik az a határ, ahol egy demokrácia már csak díszlet?

Nos, ma már tudjuk a választ.
Nem feltételezzük – látjuk.
Nem találgatunk – tapasztalunk.

Mert az amerikai politikai rendszer olyan rugalmassá vált, hogy az egykori fékek és ellensúlyok mára inkább díszítőelemek, mint valódi korlátok. Egy önimádó vezető és a válogatott csapata képes volt elérni, hogy a korábban elképzelhetetlen – harmadik elnöki ciklusra való törekvés – ne tűnjön teljesen abszurdnak.

A szabályokat már nem tisztelik – csak újraírják.
Az intézményeket nem őrzik – hanem átformálják.
És az igazságot nem keresik – hanem gyártják.

Mert ne legyenek illúzióink: ez a narancsszínű ciklon nem csupán rombol. Ez a ciklon tükröt tart magának – és ott áll előtte, nap mint nap, önelragadtatottan bámulva vissza.
Egy önimádó vihar, amely nemcsak seprűként forgatja fel a világ gazdaságát, de közben saját tükörképét dicséri a pusztulás közepén.

És persze, egy ilyen jelenség nem jár egyedül. Ahogy minden jó színpadi mutatványhoz, úgy ehhez is dukál egy válogatott csapat:
– egykori reality show-szereplők,
– rokonok, akiknek a kompetenciafogalmát legfeljebb családi ebédeken emlegetik,
– tanácsadók, akik egy PowerPoint-diáról sem tudják eldönteni, melyik végén van az ész,
– és azok az „alternatív tényeket” suttogó udvari tanácsadók, akik inkább hitet árulnak, mint rációt.

Ez a kabinet nem kormányoz – ez zajong. És mint minden zaj, ez is elnyomja a gondolkodás hangját.

Donald Trump, aki eddig csak vállalkozóként "bizonyított" – méghozzá úgy, hogy cégei legalább hatszor jelentettek csődöt –, most bevezette a világ valaha volt legkülönösebb vámrendszerét. Nem WTO-kézikönyvek alapján. Nem közgazdászok tanácsára. Hanem… nos, valószínűleg egy saját maga által formázott Excel-tábla szerint, amelybe minden ország mellé beírta: „sokat adtak el, keveset vettek – pofátlanság”.

A módszer egyébként elegáns a maga módján:
Kivonod az USA-ból származó import értékét az adott ország exportjából, majd a különbséget elosztod kettővel. Az így kapott szám pedig – voilà – a javasolt vámkulcs.

Vietnam? 46%.
Európai Unió? Szolid 20%.
Saint Pierre és Miquelon? 50%, mert hát biztos ott is sunnyognak a baguette-tel.

És akkor jön a finom csavar: a lista nem áll meg a valós országoknál. Helyet kapott rajta a Heard-sziget és McDonald-szigetek is – lakosság: nulla. Csak fókák. És pingvinek. Akik, mint tudjuk, hírhedt csempészek a déli féltekén. Mostantól fizethetnek – nem lazaccal, hanem hógolyóval.

És mit gondol, kedves olvasó, ki hiányzik a listáról?

Úgy van. Oroszország.
Talán csak véletlen. Talán nem jutott hely a sorok között. Vagy egyszerűen nem illik a baráti keleti kapcsolatokat vámháborúval terhelni. Excelben is van „kivétel” funkció – csak tudni kell használni.

Közben Kanada, amely általában csendesen, megbízható barátként állt az amerikaiak mellett, most már csak hűvösen figyel. Mélanie Joly külügyminiszter kijelentette, hogy „a kapcsolat soha többé nem lesz olyan, mint régen”. És ha a kanadaiak már nem kérnek belőlünk, akkor valami tényleg megmozdult az erdőben.

Európa? Zavartan igazgatja a zakóját, és próbálja elrejteni a döbbenetét, hogy évszázadok diplomáciai munkája hogyan válhat semmivé egyetlen képletecske által.

És mi, innen, e kis földrészről nézve csak azt kérdezzük:

Mikor fogja az amerikai választó felismerni, hogy a baj nem „ott fent” van, hanem a szavazófülkében kezdődött?
Hogy a narancsszínű ciklon, amit elnökké választottak, nem kormányoz, hanem forgat – mindent és mindenkit.
Mikor válik világossá, hogy a vámháború nem más, mint egy számháború rosszul megértett szabályokkal?
És vajon meddig lehet még a világ gazdaságát egy félreértett matekórán irányítani?
Hány módosítást bír még ki egy alkotmány, mielőtt önmaga paródiájává válik?
És hány rokon ülhet még stratégiai pozícióban, mielőtt egy egész nemzet kezd gyanakodni?

A pingvinek nem beszélnek, nem alkotmányoznak, nem osztanak vámokat.
Csak élnek – úgy, ahogy az ész diktálja.
Talán épp ezért nem ők vezetik a világot.

A Digitális Kor Alapítója: Microsoft 50 Éve

Egy történet a két srácról, akik meg akarták változtatni a világot – és sikerült is nekik.

dall_e_2025-04-04_13_17_58_a_realistic_digital_painting_of_a_1970s_apartment_room_featuring_a_desk_with_an_altair_8800_computer_on_it_a_large_boxy_machine_with_a_front_panel.webp

1975 tavaszán két fiatal srác – Bill Gates és Paul Allen – egy álommal és rengeteg kóddal vágott bele valamibe, ami akkoriban inkább tűnt őrült kalandnak, mint világmegváltó vállalkozásnak. Egy albérletben indult minden, ahol napokat és éjszakákat töltöttek egyetlen cél érdekében: hogy elhozzák a számítógépet az emberek otthonába. A cégük neve, a Microsoft, magában hordozta ezt a víziót – mikroszámítógépekhez szánt szoftverek.

Az évek teltek, és amit ők ketten elindítottak, lassan világméretű mozgalommá nőtte ki magát.

Az operációs rendszer, ami mindent megváltoztatott

A nagy áttörés az IBM-mel kötött szerződés volt. Emlékszel még az MS-DOS-ra? A legtöbben talán nem, de ez volt az a szoftver, amely megalapozta a Microsoft hírnevét. Aztán jött a Windows, először csak egy „rajzolt” réteg az MS-DOS fölött, de amikor megérkezett a Windows 95… nos, az már történelem. Akkoriban CD-n jött, és telepítés után minden megváltozott – a számítógép végre „beszélni” kezdett a felhasználóval.

Az irodai élet nyelve: Word, Excel, PowerPoint

Aztán ott van a másik forradalom: a Microsoft Office. A Word, az Excel, és a PowerPoint hármasa. A világ irodái ezek köré szerveződtek. És mi tagadás, sokunknak ezek lettek a legjobb barátai a munkában – vagy legalábbis nélkülözhetetlen eszközei.

Az internet felfedezése és meghódítása

Nem volt mindig minden sima út. A Microsoft eleinte késlekedett az internetre való reagálással. De aztán bejött az Internet Explorer, és dominált hosszú évekig. A .NET platform és később az Azure már azt mutatta: ez a cég mindig képes újrateremteni önmagát.

Xbox, Felhő, AI – A jövőbe néző Microsoft

Amikor a Microsoft beszállt a videojáték-piacra az Xbox-szal, sokan szkeptikusak voltak. Ma már senki nem kérdőjelezi meg, hogy ott a helye. De talán még ennél is izgalmasabb, amit az AI és a felhő területén csinálnak – a Copilot, az OpenAI-val való együttműködés, vagy az Azure Space, ami szó szerint a csillagokig viszi a technológiát.

Egy globális óriás születése

Ma a Microsoft piaci értéke meghaladja a 3 trillió dollárt. Ez olyan szám, amit már nehéz is felfogni. A hatásuk pedig nemcsak üzleti, hanem társadalmi, politikai és etikai kérdésekben is érezhető. Satya Nadella vezetése alatt a Microsoft új lendületet kapott – emberközeli lett, mégis technológiai óriás.

Bill Gates – A történet lelke

És nem lehet erről a történetről beszélni Bill Gates nélkül. Egy zseni volt, már gyerekként is. Kódolt, üzletelt, vezetett – és vitatott döntéseket hozott. A 90-es évek végén a monopóliumellenes perek megmutatták, hogy még az óriásoknak is vannak árnyoldalai. De Gates sosem tűnt el – visszavonult, és a világ egyik legnagyobb filantrópjává vált. A Bill & Melinda Gates Alapítvány ma is milliók életét változtatja meg.

És most?

Most, 50 évvel később, a Microsoft még mindig itt van – és nemcsak létezik, hanem vezeti a jövőt. AI, kvantumszámítógépek, űrkutatás – ezek már nem sci-fi, hanem napi szinten fejlesztett területek Redmondban.

Ha Gates és Allen ma visszanéznének arra a kis szobára, ahol minden kezdődött, talán mosolyognának. Mert amit akkoriban elképzeltek – egy világ, ahol mindenkinek van saját számítógépe – mára nemcsak valóság, hanem szinte a zsebünkben hordjuk.

süti beállítások módosítása